To najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť o tepelných čerpadlách

Rozmýšľate, že začnete vykurovať tepelným čerpadlom? V nasledujúcich riadkoch sa o nich dozviete zaujímavé informácie.


Čo je tepelné čerpadlo? 

Tepelné čerpadlá je zariadenie, ktoré slúži na výrobu tepla a teplej vody pre vašu domácnosť. 

Ako to robí? Je to technologický proces, pri ktorom sa využíva energia z vonkajšieho prostredia (z vody, vzduchu alebo zeme), ktorá sa pomocou tepelného čerpadla dostane do vaše domácnosti v podobe tepla a teplej vody. A to klasickými rozvodmi, ako je radiátor, podlahové kúrenie alebo ventilátormi. 

Okrem kúrenia a ohrevu úžitkovej teplej vody môžete tepelné čerpadlo využiť aj na ochladenie interiéru, čo iste oceníte hlavne v teplých mesiacoch.

Kam sa tieto zariadenia inštalujú? 

Tepelné čerpadlá sú vhodné do objektov, ktoré majú dobré izolačno-tepelné vlastnosti. Preto sa hodia hlavne do novostavieb alebo zrekonštruovaných priestorov. 

V prípade staršieho domu sa najprv oplatí investovať do izolácie, až potom do kúpy tepelného čerpadla. V princípe si však môžete nechať čerpadlo nainštalovať takmer kdekoľvek.

Aké typy existujú?

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Táto populárna možnosť využíva na ohrev vonkajší vzduch. Výhodou je neobmedzené množstvo tohto zdroja, ktorý je navyše zadarmo. 

A ak sa pre čerpadlo vzduch/voda rozhodnete, nemusíte realizovať hlboký vrt ku spodným vodám. Stačí len tepelnému čerpadlu umožniť dostatočný prísun vzduchu.

Tepelné čerpadlo zem/voda

Zdroj tepla je sprostredkovaný zo zeme, konkrétne vrtom pod povrchom a uložením hadíc s nemrznúcou zmesou. 

Veľkosť potrebnej plochy závisí od typu pôdy a rozmiestnenia stavby. Preto túto alternatívu využívajú hlavne majitelia rodinných domov s vhodnými pozemkami.

Tepelné čerpadlo voda/voda

Teplo sa získava z podzemnej vody, kde je teplota relatívne konštantná a umožňuje aj chladenie počas leta.

Využívanie podzemnej vody podlieha schváleniu a nie je všade povolené. Informujte sa preto o tejto možnosti vopred na vašom stavebnom úrade.

Aké sú výhody tepelného čerpadla? 

Pomer cena/výkon

Je pravda, že počiatočné investície na kúpu tepelného čerpadla a jeho inštalácie sú väčšie ako pri iných vykurovacích systémoch. 

Využitím tepelného čerpadla však môžete ušetriť až dve tretiny nákladov oproti vykurovaniu elektrickým kotlom a polovicu nákladov oproti plynovému kúreniu. 

Okrem toho sa môžete využiť finančný príspevok z projektu Zelená domácnostiam, ktorý vám pomôže značne znížiť počiatočné náklady. 

Návratnosť tejto technológie je 6 až 11 rokov. Pri zvyšovaní cien za energie sa toto obdobie môže skrátiť. Investovanie do tepelného čerpadla má preto z dlhodobého hľadiska určite význam. 

Priestorová nenáročnosť

Využitie priestoru na inštalovanie tepelného čerpadla závisí od konkrétneho typu čerpadla. Najjednoduchšie na inštaláciu je čerpadlo typu vzduch/voda.

Čerpadlo pozostáva buď z jednej vonkajšej jednotky (monoblok), alebo v druhom prípade k takejto jednotke prislúcha aj jednotka vnútorná (split).

Vonkajšiu jednotku stačí vhodne umiestniť v tesnej blízkosti domu. Rozmermi aj vzhľadom sa podobá na vonkajšiu jednotku klasickej klimatizácie.

Vnútorná jednotka bežne putuje do technickej miestnosti, ako to často býva pri plynových kondenzačných kotloch

Jednoduchá obsluha

Narozdiel od starostlivosti o kotol, po inštalácii a nastavení zariadenia už čerpadlo funguje samo. 

Zelená domácnosť

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí myslia na životné prostredie, tepelné čerpadlo je niečo pre vás. Ide totižto o jeden z najekologickejších spôsobov vykurovania. 

Pri získavaní tepla čerpá približne 75 % obnoviteľných zdrojov energie a len 25 % elektrickej energie.


Na čo si dať pozor

Pred výberom správneho tepelného čerpadla zvážte priestorové možnosti na inštaláciu. 

Keď nechcete, aby vznikali tepelné úniky, mali by ste všetky rozvody poriadne zaizolovať. Naopak, pri chladení musíte dávať pozor na tvorbu kondenzácie na potrubiach. 

Tak ako pri všetkých vykurovacích zariadeniach, aj na čerpadlá sa vzťahuje pravidelná servisná prehliadka. 

Ako vybrať správne tepelné čerpadlo?

Pri výbere správneho tepelného čerpadla nezabúdajte na referencie, ale hlavne na pomoc odborníka. 

Podstatná je účinnosť zariadenia, pomer medzi cenou a výkonom či komfort ovládania. Pozrite si kompletnú ponuku tepelných čerpadiel značky IMMERGASVyhľadať najbližší servis

Napíšte nám

Vaše údaje budú spracované v súlade s ochranou osobných údajov GDPR za účelom zaslania odpovede, ktorú žiadate. Vaše osobné údaje nebudú poskytnuté ďalej na iné účely.