NAJCHLADNEJŠIA SPÁLŇA

Veľa ľudí vám povie, že sa im dobre spí, keď je v spálni chladnejšie. A my sa nečudujeme. Zhruba dve hodiny pred spánkom začne vnútorná teplota klesať a telo sa za noc bežne ochladí aj o dva stupne.

Preto aby nenastal obrovský výkyv medzi telesnou a izbovou teplotou, kúrenie sa musí vášmu telu prispôsobiť. Len tak máte istotu, že zaspíte hlboko a pokojne, nebudete sa prehadzovať a spánok bude naozaj kvalitný.

Aby ste si počas noci dokonale odpočinuli, udržujte v spálni optimálnu teplotu. Tá sa pohybuje medzi 15 – 19 stupňami. Nikdy v spálni nekúrte na viac než 20 stupňov, no nechoďte ani pod dolnú hranicu, čiže spomínaných 15 stupňov.

Ak izbu prekúrite alebo, naopak, teplotu stiahnete na minimum, telo sa bude snažiť tejto teplote prispôsobiť. Vy sa tak budete neustále prehadzovať alebo v horšom prípade vôbec nezaspíte.

S DETSKOU IZBOU JE TO INÉ

Pri deťoch si však dajte pozor, pretože ich telá nedokážu spočiatku regulovať teplotu ako u dospelých. Bábätká potrebujú mať v izbe od 18 do 20 stupňov, pri dojčatách to môže byť dokonca až 22 stupňov.


Ani pri deťoch však teplotu nezvyšujte nad odporúčanú hodnotu. Dieťatku bude horúco. Namiesto toho, aby ste izbu prekurovali, regulujte v nej teplotu a dieťa pravidelne sledujte.

Samozrejme, neskôr detské telo začne vnútornú teplotu regulovať oveľa lepšie. To znamená, že u starších detí môžete postupne teplotu v izbe znižovať. Ideálna izbová teplota pre staršie deti je 16 až 20 stupňov.

NAJTEPLEJŠIA MIESTNOSŤ JE KÚPEĽŇA

Nie je to ani spálňa, ani obývačka. Najteplejšou miestnosťou v domácnosti je kúpeľňa, ktorú by ste mali vykurovať na 22 až 24 stupňov.

Dôvod je zrejmý – v kúpeľni sa vyzliekate a po horúcej sprche zas vychádzate do chladnejšieho prostredia. Aby ste neprechladli, v kúpeľni musíte neustále udržiavať optimálnu teplotu.
 

Nebude to ale až také ťažké. Popri kúrení je totižto skvelým pomocníkom vlhkosť, ktorá dokáže teplo v miestnosti udržať.

Aj v tomto prípade si však pamätajte, že teplotu treba regulovať. A to pridaním radiátora na uteráky alebo pomocou nastaveného termostatu.

IDEÁLNA TEPLOTA V KUCHYNI

Najchladnejšími miestnosťami v domácnosti sú tie, v ktorých sa až tak veľmi nezdržiavate. A k nim patrí aj kuchyňa.

Preto ju veľmi neprekurujte a ideálne sa držte medzi 18 až 20 stupňami. Keď sa pustíte do varenia, ani vtedy teplotu nezvyšujte. Hneď ako zapnete sporák a začne sa pariť z hrncov, stúpne aj sama.

Podobne ako v kuchyni, ani v špajzi a na chodbách netrávite toľko času. Takže tieto miestnosti nemusíte vykurovať ako obývacie časti.

Nastavte v nich teplotu na 18 až 20 stupňov a nechajte to tak nastálo.

OBÝVAČKU A PRACOVŇU UDRŽUJTE NA ROVNAKEJ TEPLOTE

V obývačke alebo pracovni bývate cez deň dlhšie než v spálni či kuchyni. Pravdepodobne čas trávite posediačky bez pohybu. Je teda pochopiteľné, že pri nízkych teplotách vám bude zima. Aj z tohto dôvodu vám odporúčame kúriť v obývačke a pracovni na 19 až 22 stupňov

Presná hodnota závisí od vášho oblečenia a tiež od toho, akú teplotu preferujú ostatní členovia rodiny. Nezabudnite však na to, že každým stupňom naviac zvyšujete aj spotrebu a účty za energie.

NEVYPÍNAJTE, ALE REGULUJTE

Ak pred odchodom do práce kúrenie vypínate alebo ho znižujete na minimum, tento návyk zmeňte. Spotreba síce náhle klesne, ale neprimerane sa zvýši po tom, ako kotol opäť spustíte a budete chcieť domácnosť vykúriť na požadovanú teplotu.

Preto je lepšie, ak si zaobstaráte kotol s digitálnym termostatom. Takýto vykurovací systém sám dokáže podľa vopred nastaveného programu regulovať teplotu. A to nielen keď ste preč, ale aj počas noci.

Digitálny termostat ku kondenzačnému kotlu Immergas.

Ak sa rozhodnete termostat nastaviť na týždenný automatický program, vďaka štyrom samostatným zapnutiam a vypnutiam vykúrite domácnosť tak, ako potrebujete.

Jednoducho tým znížite teplotu pri odchode a krátko pred návratom ju znova vrátite na akurátnu hodnotu.