Ako vybrať najefektívnejšie kúrenie? Stavte na kombináciu tepelného čerpadla a kotla

Kondenzačný kotol aj tepelné čerpadlo sú efektívne riešenia. Najvyššiu účinnosť kúrenia však dosiahnete, keď si zaobstaráte hybrid, ktorý vám prináša výhody kotla a čerpadla v jednom zariadení.


Kompaktné kúrenie aj s ohrevom vody

Tradičné kotly sa postupne stávajú minulosťou. Dôvod? Nahrádzajú ich efektívnejšie zariadenia, ku ktorým patria aj plynové kondenzačné kotly.

Tie vďaka kondenzácii dokážu premeniť na teplo aj spaliny, ktoré by pri tradičných kotloch zbytočne unikli do ovzdušia.

Vo výsledku tak môžete počítať s oveľa vyššou účinnosťou. V ideálnom prípade kondenzačné kotly fungujú s efektivitou až 95 %.

Naproti tomu klasické kotly prinášajú účinnosť len 70 až 80 %. Navyše, po desiatich rokoch používania to dokonca môže byť len 60 %.

Samozrejme, vyššia účinnosť pri kondenzačných kotloch neprináša len viac tepla, ale šetrí aj vašu peňaženku. Ročná úspora môže dosiahnuť až 350 eur, a to nie je ani zďaleka málo.

Okrem úspornosti a efektivity si na zoznam výhod kondenzačných kotlov pripíšte aj praktickosť. V súčasnosti bez problémov nájdete kotol, ktorý sa vďaka kompaktným rozmerom hodí do kuchyne, kúpelne či na chodbu.

Pre menšie domácnosti je skvelou voľbou kotol s prietokovým ohrevom, ktorý vám dodá dostatok teplej vody bez toho, že by zaberal zbytočne veľa miesta. Typickým príkladom je Victrix Exa od Immergas-u.

Tento strážca tepla, ktorý ohrieva vodu prietokovo, vás dostane práve svojimi rozmermi a nízkou hmotnosťou. No a k tomu už len dodáme, že ide o hrdého Slováka, pretože tieto kotly vychádzajú z Immergas závodu v Poprade.

Teplo aj chladenie v jednom zariadení

Hoci patria kondenzačné kotly k najefektívnejším riešeniam na vykurovanie, tepelné čerpadlá ich v účinnosti presahujú. Ako je to možné?

Energiu čerpajú z troch obnoviteľných zdrojov – vzduchu, podzemnej vody alebo zo zeme. Prípadne fungujú pomocou kombinácie dvoch týchto zdrojov.

Bez ohľadu na to, aký model si vyberiete, už teraz vám môžeme povedať, že o účinné kúrenie máte postarané. Na 1 kW elektriny, ktorú tepelné čerpadlo spotrebuje, dokáže vyprodukovať až 6 kW tepla.

V ideálnom prípade sa dopracujete k tomu, že vaše účty poklesnú o 75 %.


A ako zrejme tušíte, tepelné čerpadlo vyniká aj tým, že vypúšťa minimum emisií. Ak by na tepelné čerpadlá presedlali domácnosti aj priemyselné závody, podľa odhadov by sa ročne ušetrilo 1,8 miliardy ton CO2.

Majú však čerpadlá aj nejaké nevýhody? Benefity jednoznačne prevyšujú, no treba tiež povedať, že čerpadlo funguje fektívnejšie, keď sú vonku ideálne teploty. Pri mrazoch nižších ako -5 ºC efektivita klesá. 

Aj na toto však existuje riešenie.

Výhody dvoch zariadení v jednom

Niet pochýb o tom, že aj kondenzačné kotly, aj tepelné čerpadlá patria k mimoriadne efektívnym vykurovacím zariadeniam.

Najvyššiu účinnosť a najväčšiu úsporu peňazí vám však prinesie riešenie, ktoré tieto dve zariadenia spája do jedného. U nás v Immergas-e takéto zariadenie nájdete pod názvom hybridné tepelné čerpadlo Victrix Hybrid. A ako také kúrenie funguje?


Hybridné tepelné čerpadlo Victrix Hybrid. 

Tepelné čerpadlo a kotol pracujú simultánne. To znamená, že vždy, keď je vonku ideálna teplota, automaticky sa spustí tepelné čerpadlo. V čase, keď teploty klesnú, zas kúrite pomocou kondenzačného kotla.

Vďaka maximálnemu využívaniu čerpadla tak výrazne šetríte nielen energiu, ale, samozrejme, aj financie.

A ako inak, výrazne menej bude aj emisií, ktoré kúrením putujú do ovzdušia. Hybridné tepelné čerpadlo umožňuje znížiť množstvo CO2 až o 50 %.

K tomu dopomáha nielen samotná technológia, ktorá využíva vzduch ako obnoviteľný zdroj, ale tiež to, že pracuje s ekologickejším chladivom.

V porovnaní so samostatným kotlom získate ďalšiu obrovskú výhodu, a tou je chladenie počas letných mesiacov. V tomto období totižto čerpadlo ochladzuje vonkajší vzduch a prenáša ho dovnútra, takže je spoľahlivou náhradou klímy.

Pýtate sa, ako budete ohrievať vodu? Kotol, ktorý je súčasťou hybridného zariadenia, ju bude ohrievať prietokovo. Prípadne si môžete zaobstarať nadštandardnú verziu Victrix Hybrid Plus a nechať si ku kotlu zapojiť externý zásobník na vodu.

Takéto riešenie vám odporúčame vtedy, ak máte veľa odberných miest (drezy, sprchy, vane a pod.) a ak v domácnosti býva početnejšia rodina.

Jednoducho povedané, pokiaľ ide o kúrenie, Victrix Hybrid je macher. So svojimi super schopnosťami sa zaradil k najväčším strážcom tepla, ktorých v Immergas-e máme.

Ak si chcete o tomto hrdinovi zistiť viac, prejdite na jeho podrobný popis alebo rovno kontaktujte certifikovaného predajcu a dohodnite si podrobnosti o nákupe.Vyhľadať najbližší servis

Napíšte nám

Vaše údaje budú spracované v súlade s ochranou osobných údajov GDPR za účelom zaslania odpovede, ktorú žiadate. Vaše osobné údaje nebudú poskytnuté ďalej na iné účely.