Solárne kolektory vraj potrebujú častú údržbu alebo dokonca poškodia strechu. V tomto článku sa však presvedčíte o tom, že ide len o mýty.


SOLÁRNE KOLEKTORY ZOHRIEVAJÚ STRECHU

Je pravda, že solárne kolektory zachytávajú teplo na to, aby ním zohriali vodu alebo interiér. Nemusíte sa však obávať, že sa vám bude zahrievať aj samotná strecha. Práve naopak.

Podľa výskumníkov z Kalifornskej univerzity v San Diegu kolektory pomáhajú udržať bývanie chladnejšie, čo uvítate najmä v lete.

Ich závery vyšli z pozorovania, počas ktorého sledovali strechu s kolektormi a strechu bez nich. Vo výsledku bol strop v budove s kolektormi o 15 stupňov chladnejší než ten bez kolektorov.

Ako inak, môže za to už spomínaný princíp, pomocou ktorého kolektory zachytia teplo, ktoré by inak dopadlo na strechu.

Zo zistení vyplýva, že vďaka kolektorom sa teplo dopadajúce na strechu znížilo o 38 %.
 

NIE SÚ FINANČNE VÝHODNÉ

V porovnaní s kondenzačnými kotlami sú solárne kolektory nepochybne drahšie. No treba si uvedomiť, že po tom, ako sa vám počiatočná investícia vráti, začnete ohrievať teplú vodu v podstate zadarmo.

Pýtate sa, za aký čas kolektory „splatíte“? Bežne to trvá 7 až 10 rokov, ďalšie roky získavate energiu bezplatne.
 



V ponuke Immergas nájdete kolektory, ktoré tvoria zostavu spolu so zásobníkom aj kotlom. 

A keďže kolektory vydržia až okolo 25 rokov, z finančnej efektivity budete ťažiť ešte veľmi dlhý čas.

POTREBUJÚ NEUSTÁLU ÚDRŽBU

Tak ako kondenzačné kotly alebo tepelné čerpadlá, aj solárne kolektory si raz za čas vyžadujú údržbu. Nie je však pravda, že ju treba vykonávať príliš často.

Technickú kontrolu, ktorú urobí odborník s osvedčením, vám odporúčame aspoň raz ročne. Vtedy technik pozrie, v akom stave sú jednotlivé komponenty a či niektoré z nich netreba vymeniť.

No a pokiaľ ide o čistenie solárnych kolektorov, pomôže vám aj dážď, ktorý ich „umyje“ namiesto vás. Ak však žijete v prašnom prostredí alebo už dlho nepršalo a kolektory by sa zišlo umyť, máme pre vás zopár rád.

Nikdy po kolektoroch neprechádzajte drsnými špongiami, nepoužívajte príliš agresívne čistiace prostriedky ani studenú vodu. Všetko toto môže solárny systém poškodiť, a to iste nechcete.

Takisto vám neodporúčame púšťať vodu pod vysokým tlakom. Tá by totižto mohla zničiť ohýbacie kĺby, ktoré sa nachádzajú v ráme kolektora.

Samozrejme, všetko toto môžete robiť len v prípade, ak máte kolektory umiestnené blízko pri zemi alebo na balkóne. Ak sú vysoko na streche, odporúčame vám osloviť špecializovanú firmu, ktorá vám s čistením pomôže. 

POŠKODIA STRECHU

Opäť ďalšie nepravdivé tvrdenie, o ktorom ste možno už počuli. Solárne kolektory v žiadnom prípade nepoškodzujú strechu domu. A to ani počas inštalácie.

Na strechu sa montujú regálovým alebo upínacím systémom, pričom ani jeden z nich si nevyžaduje vytváranie otvorov v streche.

A ak by ste si predsa nechali nainštalovať solárne kolektory, ktoré budú potrebovať vŕtanie alebo montovanie do krokiev strechy, odporúčame vám spoliehať sa na skúsených inštalatérov.

Vďaka ich precíznej práci vám na streche nevzniknú diery, cez ktoré bude prefukovať alebo unikať voda.

Navyše, kolektory nielenže strechu nijako nepoškodia, ale poslúžia aj na jej ochranu. Bloky ju totižto oddeľujú od dažďa, snehu či vetra, čím ju chránia pred nepriaznivým počasím.

Takáto „prekážka“ vám koniec-koncov ešte pomôže udržať strechu bez poškodenia, a tak predĺži jej životnosť.
 

ZNIŽUJÚ HODNOTU DOMU

Národné laboratórium pre obnoviteľné zdroje uvádza, že domy so solárnymi kolektormi sa predávajú o 20 % rýchlejšie oproti domom, ktoré ich nemajú. Z toho jasne vyplýva, že solárny systém nie je pri predaji domu vôbec na príťaž.

Naopak, ak si predaj dobre premyslíte, môžete kolektory využiť vo svoj prospech.

Vopred vás však upozorňujeme, že hoci kolektory hodnotu domu neznižujú, netreba sa spoliehať ani na to, že s nimi cena nehnuteľnosti výrazne porastie.

Viac ako samotné kolektory sa snažte predať výhody, ktoré budúcim majiteľom prinesú. To znamená, že im poviete, koľko peňazí ročne môžu vďaka nim ušetriť alebo to, že kolektory potrebujú len minimálnu údržbu.

Okrem toho môžete spomenúť potrebu zeleného kúrenia, ktoré v súčasnosti nie je žiadnym luxusom, ale nevyhnutnosťou.
 

NEDAJÚ SA RECYKLOVAŤ

Krátko po tom, ako sa do obehu dostali prvé solárne kolektory, vyvstala jedna zásadná otázka: Čo s nimi, keď prestanú fungovať?

Pesimisti tvrdili, že vznikne veľa odpadu, ktorý bude záťažou pre životné prostredie. Vďaka snahe chrániť prírodu však vzniklo mnoho noriem, ktoré zaväzujú výrobcov k tomu, aby používali len recyklovateľné materiály. A výsledok?

V súčasnosti sa vyrábajú kolektory, ktoré dosahujú až 95 % efektivitu recyklácie. Inak povedané, až 95 % materiálov sa dá opätovne použiť.

Sklo putuje do sklárskeho priemyslu, káble a konektory sa dajú rozdrviť na granuly, ktoré sa znova použijú pri výrobe iných káblov alebo ďalších elektronických komponentov.

Hliník aj drahé kovy sa takisto vracajú do priemyslu, z ktorého vzišli, a slúžia na výrobu iných produktov.

Okrem tejto správy však treba pripomenúť aj to, že solárne kolektory vydržia dlhé roky. Podľa niektorých odhadov poslúžia viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Takže namiesto avizovaných 25 rokov to môže byť 30 či dokonca 40 rokov.

A čo to má spoločné s recykláciou? Len to, že vďaka dlhšej životnosti ju pár dekád nemusíte vôbec riešiť. No a keď už kolektor nakoniec doslúži, budete vedieť, že z neho zas vznikne niečo užitočné.

V prípade, že nad kúpou solárneho systému uvažujete, pozrite si ponuku Immergas. Nájdete v nej kolektory v kompletných zostavách so zásobníkom na vodu alebo aj s kondenzačným kotlom. Ktorý z nich si vyberiete, to už necháme na vás.