Na vykurovanie budov a ohrev teplej vody sa vzťahujú stále prísnejšie predpisy. Ich hlavným cieľom je znížiť spotrebu a efektívnejšie využívať obnoviteľné zdroje energie. 

Pozrime sa teda na to, ktoré systémy sú k životnému prostrediu, cenným zdrojom energie i vašim financiám najšetrnejšie.

SYSTÉM SLNEČNÝCH KOLEKTOROV

Solárne kolektory sú samostatne stojace panely, ktoré si môžete nechať nainštalovať na strechu budovy alebo vedľa nej. Vďaka špeciálnemu povrchu pohlcujú slnečné žiarenie, ktoré vytvára v kolektore teplo, a pomocou teplonosnej tekutiny ho prepraví tam, kde je treba.

Na Slovensku na vodorovnú plochu priemerne dopadá slnečné žiarenie v hodnote približne 3,4 kWh/m2 za deň. A to radí našu krajinu medzi stredné hodnoty. 


 

Solárné kolektory dokážu z tejto energie spracovať pribiližne polovicu. Na každý meter štvorcový tak denne pripadajú približne 2 až 3 kWh energie. To v praxi znamená, že pomocou slnka získate 50 až 60 litrov teplej úžitkovej vody, ktorá bude mať približne 50 °C. 

Z hľadiska využiteľnosti solárnej energie takýmito kolektormi je rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi Slovenska len zhruba 15 %. Najväčšie rozdiely sú pritom v lete.

Solárne systémy slúžia skôr ako doplnok hlavného zdroja vykurovania a ohrevu vody, nie ako hlavný a jediný zdroj tepla. Preto je žiaduce, aby ste popri kolektoroch mali aj plynový kondenzačný kotol alebo iné vykurovacie zariadenie. 

TEPELNÉ ČERPADLÁ

Tepelné čerpadlá využívajú zvyškové teplo z okolitého prostredia, ktoré je všade navôkol, zadarmo a v neobmedzenom množstve.

Keďže zásoby fosílnych palív sa míňajú a ich ceny sú premenlivé, budúcnosť vykurovania spočíva práve v tejto technológii. Predstavuje totiž jeden z najekologickejších spôsobov vykurovania.

Najnovšie typy totiž dokážu z 1 kWh spotrebovanej elektrickej energie vyrobiť až 3 až 4 kWh tepla. To znamená, že čerpadlo odoberá z okolitého prostredia až tri štvrtiny požadujúcej energie. Zariadenie pritom nevypúšťa do ovzdušia žiadne znečisťujúce emisie. 

Čerpadlá môžete prevádzkovať nielen ako samostatné jednotky, ale aj v rámci energetických sústav. Napríklad s plynovým kotlom alebo solárnym či fotovoltickým systémom. 

Takéto riešenie vám poskytuje maximálnu variabilitu. Inak povedané, na produkciu energie máte viacero zdrojov. 

Technológiu využíva už čoraz viac slovenských domácností. Tepelné čerpadlá totižto využíva približne 20 % nových rodinných domov.

PLYNOVÉ KONDENZAČNÉ KOTLY ALEBO BIOMASA

Medzi zariadenia s minimálnou až takmer žiadnou produkciou emisií patria aj moderné plynové kondenzačné kotly. Tajomstvom ich vysokej účinnosti je, že na rozdiel od klasických kotlov dokážu využiť aj teplo zo spalín, ktoré by inak uniklo von komínom.

Spomedzi konkrétnych modelov vám odporúčame pozrieť sa na plynové kondenzačné kotly VICTRIX od Immergasu. Tieto modely patria do skupiny 5 a 6, čo znamená, že podľa nariadení Európskej únie sú maximálne ohľaduplné k životnému prostrediu.

Pre obyvateľov oblastí bez plynovej prípojky môže byť zaujímavou alternatívou aj kotol na biomasu. Z hľadiska produkcie CO2  je však na tom o čosi horšie ako plynový kondenzačný kotol. 

Na druhej strane biomasa vo forme peliet, brikiet, štiepok alebo kusového dreva pochádza z obnoviteľných zdrojov. Preto ju radíme medzi ekologické riešenia. 

Ak uvažujete o kúpe tepelného čerpadla, plynového kondenzačného kotla či solárnych kolektorov, prípadne ich kombináciu, pozrite si našu ponuku

Alebo sa obráťte na odborníkov. Tí vám poradia, ako investíciu využiť tak, aby naplnila vaše očakávania hospodárnosti a energetickej efektívnosti.