Nainštalujte si inteligentné snímače spotreby vody

Jednou z najdostupnejších moderných technológií, ktoré si dokážete nainštalovať aj vy sami, sú smart snímače spotreby vody.

Tie dnes môžete čoraz častejšie vidieť na vonkajších prípojkách domov. Vďaka tejto vychytávke členovia domácnosti šetria vodou pri zavlažovaní záhrady, umývaní auta či zásobovaní solárnej sprchy.

Podobné zariadenie však predajcovia neponúkajú len na vonkajšie použitie, ale aj do vodovodného systému v interiéri domu.

Inteligentný snímač na rozvodoch vás upozorní na úniky vody a zabráni tak nechcenému vytopeniu v prípade, že nebudete dlhší čas doma.

Tie najpokročilejšie snímače dokonca dokážu vyhodnotiť ideálny čas, kedy je najlepšie pustiť práčku, umývačku riadu, ale najmä teplú sprchu.

 

Zdroj: techcrunch.com

Najväčší význam tejto smart technológie docielite vtedy, keď snímač nainštalujete ku každému kohútiku, záchodu alebo spotrebiču.

Vy tak budete mať, napríklad priamo vo svojom smartfóne, prehľad, pri akej činnosti v domácnosti spotrebujete najviac vody a dať si na plytvanie v budúcnosti pozor.

Vymeňte sklá v oknách za nízkoemisné

Šetriť s teplou vodou nemusíte len vďaka inteligentnému snímaču v sprche. Moderné riešenia vám pomôžu aj s menším objemom ohrievanej vody potrebnej na vykurovanie.

Keď vám kotol alebo iné zariadenie vyrobí teplo, chcete si ho v dome udržať čo najdlhšie. Inými slovami, chcete zamedziť tepelným únikom. Okrem netesností v stavbe sa najviac tepla z interiéru vytratí cez okná.

Riešením sú takzvané nízkoemisné alebo iným slovom pokovené sklá v oknách.

Tie medzi jednotlivými vrstvami skla obsahujú mikroskopickú vrstvu kovu, väčšinou striebra, ktoré odráža nahromadené teplo zvnútra izieb naspäť do priestoru.

Nemusíte sa báť, že by ste vďaka striebru cez okno nevideli na ulicu. Kovová vrstva je tenšia ako ľudský vlas, preto k vám do miestnosti bez problémov prenikne všetko prirodzené svetlo, a to bez skreslenia farieb či zníženej priehľadnosti.

Jediné slnečné žiarenie, ktoré sklo odrazí, je UV a infračervené. Nízkoemisné sklá si preto obľúbite aj počas horúcich letných dní, keďže horúčavy v domácnosti spôsobujú najmä tieto žiarenia.

Či zvolíte okná s jednou, dvoma alebo až troma vrstvami kovu, záleží od vonkajšieho prostredia, v ktorom bývate. Pri výbere totiž platí pravidlo – čím drsnejšie podmienky panujú za oknom, tým hrubšiu vrstvu striebra zvoľte. 

Využívajte obnoviteľnú energiu z prírody

Jasné, energia na vykurovanie a ohrev vody nikdy nebude úplne zadarmo. Stále však dokážete využívať jej zdroje, ktoré sú všade okolo vás a ktoré sa nikdy nespotrebujú.

Reč je najmä o energii zo slnka a vzduchu, z ktorého vyrába teplo tepelné čerpadlo. 

Na trhu síce nájdete aj tepelné čerpadlá, ktoré získavajú teplo zo zeme, no ich počiatočná investícia sa dokáže vyšplhať aj na desaťtisíce eur.

Pri ohreve vody cez solárne panely zase musíte rátať so zníženou efektivitou počas zimných mesiacov, a tak je potrebné teplo vyrobiť z ďalšieho zdroja, napríklad kotla.

Tepelné čerpadlo so systémom vzduch-voda, naopak dokáže pracovať efektívne počas celého roka a počiatočné investície vás finančne nezruinujú.

Teplo navyše získate ekologicky, keďže na fungovanie potrebuje len okolitý vzduch a elektrickú energiu.

Rovnako ako pri nízkoemisných sklách, aj z tepelného čerpadla profitujete cez leto. Vďaka možnosti opačného chodu totižto efektívne funguje aj ako klimatizácia.

Ten najideálnejší scenár je, keď dokážete do vášho domu spojiť silu solárneho systému spolu s tepelným čerpadlom. Predprípravu na túto ekologickú zostavu vykurovania a ohrevu vody nájdete pri modeli Magis Hercules Pro od Immergas.

 

Rozčleňte si domov na zóny

Topenie nevypínajte, ale temperujte; vetrajte krátko a intenzívne, neprestavuje termostat. Tieto zásady úsporného vykurovania ste už iste počuli. So šetrením sa však dá ísť ešte ďalej.

Stačí sa len zamyslieť, v ktorých izbách v domácnosti sa pohybujete najčastejšie a ktoré naopak využívate najmenej, respektíve vôbec. Prečo?

Podľa tohto rozčlenenia domácnosti dokážete v moderných systémoch nastaviť presné teplotné zóny. Napríklad v obývačke alebo detskej izbe, kde sa členovia domácnosti pohybujú najviac, nastavíte vyššiu teplotu.

Naopak, v spálni, technickej miestnosti alebo chodbe zase necháte teplotu nižšiu, aby ste v málo využívaných priestoroch zbytočne neplytvali teplom.

 

Vďaka zónovej regulácii priamo na kondenzačnom kotli dokážete nastaviť ideálnu teplotu
v celom dome z jedného miesta. 

S moderným vykurovacím systémom nemusíte neustále obiehať jednotlivé izby a otáčať termostatom. Všetky teplotné zóny nastavíte z jedného miesta, a to priamo na kotli, akým je Victrix Zeus Superior od Immergas.

Ten vďaka bezdrôtovým sondám v jednotlivých zónach automaticky reguluje vami nastavenú teplotu. A keď by ste náhodou potrebovali výnimočne zvýšiť teplotu v spálni či kúpeľni, jednoducho ju nastavíte priamo na ovládacom paneli.

Používajte smart technológie na ovládanie

Nechce sa vám neustále behať k vykurovaciemu systému vždy, keď chcete zmeniť teplotu v miestnosti? Moderné technológie mysleli aj na túto situáciu.

Teplotu si totižto dokážete nastaviť pomocou vášho smartfónu či tabletu. Dokonca aj vtedy, keď nie ste doma.

Na tomto princípe funguje bezdrôtové ovládanie Dominus. Teplotu v jednotlivých zónach dokážete ovládať buď cez ovládacie rozhranie priamo na kotli, alebo cez aplikáciu vo vašom smartfóne pripojenom na internet.

 

                  

 

Inteligentné ovládanie kotla Immergas Dominus.

Vy tak budete môcť vždy, keď odídete z domu, znížiť teplotu, aby ste izby zbytočne neprehrievali. A keď sa budete vracať naspäť, cez telefón si jednoducho opätovne nastavíte ideálnu teplotu a vrátite sa už do príjemne vykúrenej atmosféry.

Môžete si byť istí, že vďaka týmto moderným vylepšeniam sa komfort vášho bývania znásobí, a to pri menšom objeme spotrebovanej energie a oveľa nižšej ceny.