Zvyšovanie teploty, keď je vonku zima

Ukazovateľ na vonkajšom teplomeri klesne bod mrazu a vy automaticky zvyšujete teplotu na termostate? Robíte zbytočnú a drahú chybu.

Úlohou termostatu je udržiavať nastavenú vnútornú teplotu za každých podmienok, na čo vonkajšie počasie nemá žiaden vplyv. 

Podvedomé nutkanie však mnohých ľudí núti teplotu zvýšiť, aby pre istotu predišli chladnej obývačke.

Pravdou však je, že zvýšením teploty nedocielia očakávané rýchlejšie vykúrenie miestnosti. 

Jediné, čo sa zmení, je výkon vykurovacej jednotky, ktorý sa náhle zvýši. V dôsledku toho odoberá aj väčšie množstvo paliva. 

Pri častom zvyšovaní teploty termostatu tak vo výsledku za rovnakú teplotu v miestnosti zaplatíte oveľa viac. A to iste nechcete. 

Natrieť radiátory čiernou farbou

Hoci sa vám tento nápad môže zdať čudný, množstvo ľudí je o jeho prínose presvedčených.

Pôvod internetového tipu spočíva v tom, že čierna farba radiátorov rýchlejšie absorbuje vyrobené teplo, a tak vykúri miestnosť za kratší čas než klasické biele radiátory. 

Radiátory s matným čiernym povrchom sú, okrem dizajnového prínosu, skutočne efektívnejšie. Avšak len o necelé 1 %.

Ich efektivita sa navyše týka len schopnosti udržiavania tepla. Na jeho distribúciu do miestnosti, a teda lepšie a lacnejšie vykurovanie farba radiátora nevplýva vôbec.

Ak chcete v okolí radiátora použiť skutočne fungujúcu metódu, namiesto čiernej farby použite panely odrážajúce teplo.

Vďaka ich umiestneniu za radiátorom sú schopné akumulovať teplo smerom do miestnosti, čo oceníte najmä pri nezateplených budovách a stenách.

Vypínať kúrenie pri odchode z domu

Mysleli ste si, že neustálym vypínaním radiátorov na noc alebo pri odchode do práce ušetríte? Opak je pravdou.

Vykurovanie domácnosti „nanovo” vás vyjde oveľa drahšie než temperovanie, teda len čiastočné zníženie teploty.

Situácia je, samozrejme, iná ak ide o víkendový dom či chatu, kde je nepochybne efektívnejšie kúrenie vypínať. Pri dome či byte, kde sa zdržujete každý deň, je však vypínanie vykurovania ekonomický aj komfortný nezmysel.

Pravidelným vypínaním a zapínaním vykurovacieho systému navyše zvyšujete riziko jeho skoršieho opotrebovania, čo môže výdavky neplánovane a neríjemne predražiť.

Vykurovanie elektrickým ohrievačom namiesto radiátorov

Rovnako ako je neekonomické vypínať a zapínať kúrenie počas dňa, aj tento tip patrí k tým, s ktorými neušetríte. A čo viac, vykurovanie sa vám násobne predraží.

Reč je o používaní elektrických ohrievačov a konvektorov. Princíp, na základe ktorého by ste podľa niektorých rád mali ušetriť, spočíva v tom, že ohrievač zapnete len na chvíľu, kým v priestore nebudete mať príjemné teplo.

Ohrievač opäť spustíte až vtedy, keď miestnosť vychladne. Chvíľkové spúšťanie by tak malo odoberať menej energie než celodenné vykurovanie cez kotol či tepelné čerpadlo.

Problém nastáva v prípade, keď váš dom či bytovka nie je zateplená alebo sú rozmery izby príliš veľké.

Elektrické ohrievače a konvektory totiž neslúžia ako priama náhrada radiátorov vo veľkých miestnostiach. Vďaka ich obrovskému odberu elektriny dokonca patria k tým najdrahším formám vykurovania.

Kým totiž vykúria celý priestor obývačky či detskej izby, spotrebujú aj trojnásobné množstvo energie, aké potrebujete na vykurovanie klasickými radiátormi po celý deň.

Prenosné či malé závesné ohrievače sa tak hodia skôr do priestorov WC alebo kúpeľne, kde nemáte vyvedené koncovky na ústredné kúrenie, prípadne na krátkodobé prikúrenie v nevyhnutných situáciách.

Výkonnejšie znamená lepšie

„Radšej si zaobstarám väčší kotol a budem mať rezervu vo výkone, než aby mi ten menší pracoval neustále.”

Ak ste doteraz zastávali podobný názor, zbytočne ste vyhadzovali peniaze von oknom. Pri voľbe vykurovacieho zariadenia je totiž prvoradé vedieť, aký veľký priestor ním budete vykurovať.

Rovnako dôležité je zohľadniť počet a veľkosť radiátorov. Ak máte len zopár menších radiátorov, veľký kotol zostane sčasti nevyužitý, pretože radiátory už viac tepla nedokážu prijať.

Príliš veľký kotol zas na svoj chod spotrebúva viac energie, než ten s optimálnou veľkosťou, hoci s rovnakým vykurovacím efektom.

Tým najlepším variantom je zvoliť takú veľkosť vykurovacej jednotky, ktorá pri vykurovaní celého vášho domu pracuje v optimálnom režime, a to od 15 do 50 % svojho výkonu.

Pre zateplený dom so 150 metrami štvorcovými a novými radiátormi vám tak spoľahlivo postačí úsporný kondenzačný kotol s výkonom 25 kW.

V prípade tepelných čerpadiel je určenie ideálneho výkonu zložitejšie. Preto sa pri kúpe čerpadla aj kotla obráťte na odborníkov, ktorí ideálnu veľkosť určia najlepšie.

Len tak máte istotu, že za vykurovanie aj ohrev vody zaplatíte čo najmenej.