Viete, ako vyzerá plynový kondenzačný kotol? Prietokový ohrievač vody sa naň zvonku veľmi podobá. Rozdiel je len v rozmeroch, pretože ohrievač je o niečo menší ako kotol.

A ako vlastne funguje? Princíp je vcelku jednoduchý. Do výmenníka tepla – čiže ohrievača – priteká voda, ktorú okamžite zohrieva plynový horák.

K ohrievaniu dochádza len vtedy, keď o ňu požiadate spustením kohútika teplej vody. To znamená, že voda sa zohrieva, len keď ju potrebujete.

NEUSTÁLY PRÍSUN VODY

A práve na chate, kde sa zdržiavate len občas, vám takýto princíp padne vhod. Tam totižto nepotrebujete extra veľa vody do zásoby.

Navyše, voda sa ohrieva okamžite. Takže z kohútikov potečie v priebehu chvíle. Nemusíte čakať, kým sa ohreje celý objem, ako je to pri samostatnom zásobníku.

Ak sa pýtate, či sa voda ujde každému, odpoveď je áno. Prietokový ohrievač vodu ohrieva dovtedy, kým ju neprestanete používať.

A robí to dostatočne rýchlo, o čom svedčí fakt, že voda priteká rýchlosťou 7 až 15 litrov za minútu. Navrch majú pritom plynové ohrievače, ktorých prietok je v porovnaní s elektrickými rýchlejší.

Takže či sa chcete sprchovať viacerí po sebe, alebo potrebujete umyť aj riad, teplú vodu budete mať vždy.

ÚSPORA ENERGIÍ A PEŇAZÍ

Šetriť energie a k tomu aj peniaze – to chce asi každý. Takže ak si vyberáte na chalupu zariadenie na teplú vodu, opäť vám odporúčame prietokový ohrievač.

Je pravda, že za takýto ohrievač si zaplatíte viac, ale časom sa vám investícia vráti.

Keďže energiu na ohrev využívate len vtedy, keď sa ohrievač spustí, používate jej iba nevyhnutné množstvo.

Navyše, na rozdiel od ohrievačov so zásobníkom tie prietokové nepracujú v tzv. pohotovostnom režime, ktorý počíta s istými stratami energie.

Všetky tieto faktory sa napokon prejavia na účtoch. Podľa odhadov ohrievač ušetrí od 27 do 50 % ročných nákladov na energie.

ŽIVOTNOSŤ AŽ 20 ROKOV

Čítate dobre, prietokový ohrievač vám za istých okolností vydrží až dve dekády.

V porovnaní s ohrievačmi so samostatným zásobníkom, ktoré v priemere vydržia 10 rokov, je to podstatne viac. Tento nepomer má, samozrejme, svoje dôvody.

Keďže v prietokovom ohrievači sa neukladá žiadna voda, nemusíte sa báť hrdzavenia. A to sa o ohrievačoch so zásobníkmi povedať nedá. Tie uskladňujú vodu do zásoby, a preto často dochádza ku korózii.

Samozrejme, ohrev vody do zásoby znamená aj to, že systém funguje častejšie. Nielen na požiadanie ako prietokový ohrievač. Väčšia vyťaženosť sa napokon prejaví aj v životnosti.

ZMESTIA SA KAMKOĽVEK

Keď máte kotol so samostatným zásobníkom, musíte ho umiestniť do technickej miestnosti. Prietokový ohrievač je však oveľa kompaktnejší, preto sa zmestí v podstate kamkoľvek.

Pokojne ho môžete dať do kúpeľne, na chodbu alebo do skrinky v kuchyni.


 

Aby ste si kompaktný ohrievač vedeli predstaviť, pozrite si náš závesný model JULIUS ECO 11. Ten meria 630x350x230 cm (VxŠxH) a vďaka tomu je ideálny do menších priestorov. Napríklad aj na vašu chatu.

Prietokový ohrievač JULIUS ECO 11

NULOVÉ RIZIKO VÝBUCHU NÁDRŽE

V zásobníku, ktorý uskladňuje vodu, sa vytvára obrovský tlak. Preto existuje riziko výbuchu. Ale keďže prietokový ohrievač takýto zásobník nemá, žiadny výbuch vám nehrozí.

Okrem toho moderné prietokové ohrievače majú špeciálne senzory, ktoré upozorňujú na prehriatie. Vďaka týmto signálom sa výmenník tepla neprehreje a nemôže sa nijako poškodiť.

ŽIADNE ÚNIKY VODY

Dajme tomu, že máte na chate ohrievač so zásobníkom. Čo ak však začne voda z nádrže unikať? 

Keďže tam nechodíte každý deň, škodu si všimnete po dlhšom čase. Jediným riešením je, že vždy pred odchodom nádrž úplne vypustíte. A to je príliš komplikované.


 

Preto si na ohrev vody zaobstarajte prietokový ohrievač. Vďaka tomuto riešeniu sa nemusíte báť únikov vody, ktoré sa podpíšu na poškodenom interiéri a vysokom účte za energiu.

Celkom na záver si ešte pozrite prietokové ohrievače Immergas. V ponuke nájdete zariadenia s prietokom 11 litrov za minútu aj výkonnejšie ohrievače, ktoré vám v rovnakom čase dodajú až 17 litrov teplej vody.